“SPIROU ve MARSUPİLAMİ : Ne hikaye ama !”

75 ans Spirou (c) DupuisNisan 1938’de Fransız Rob-Vel tarafından yaratılan “Spirou”, Belçika’da gençliğe hitabeden bir haftalık olarak yayın hayatına başladı ve 2013’te 75. yılını kutluyor.

1950 yıllarından itibaren Milliyet eki olarak Türkiye’de yaımlanan Spirou’yu André Franquin’e borçluyuz. Daha sonra 1968 ve 1971 yılları arasında, karakterin yaratıcılarından izin alınmamış olsa da, Şilliler Yayın’da Sipru dergisi Türkiye’de yayın hayatına devam etti. 1980’lerde İnkilap Kitabevi’nin telif haklarını almasıyla derginin Türkiye’de yasal baskı dönemi başlamıştır.

LOGOS-SPIROU-ANCIENSSergide, başçizerlerin çizimleriyle, 1938’den 2012 yılına kadar Spirou’nun öyküsü anlatılıyor: Rob-Vel (Fransa), Jijé (Belçika), André Franquin (Belçika), Claude Fournier (Fransa), Nic Broca (Belçika), Tome & Janry (Belçika), Yves Chaland (Fransa), Morvan (Fransa) & Munuera (İspanya), Émile Bravo (Fransa), Yohan (Fransa) & Vehlmann (Fransa), Serge Clerc (Fransa), Frank Pé (Belçika), Lewis Trondheim (Fransa), Schwartz (Fransa), vs.

1987’de Tome & Janry, Spirou dizisinin başyazarları, yarattıkları “Küçük Spirou” karakteriyle, orijinal Spirou’dan daha çok ses getiren bir başarıya imza atmışlardır. Yeni karakterle 16 sayı yayımlanır.

1952 yılında, Spirou dünyasına Marsupilamı adında yeni ancak öykülerde ikinci rolü oynayan yeni bir karakter girer, ancak Franquin 1990 yılından itibaren Marsupilami öyküleri bağımsız olarak devam eder. Dupuis yayınevine ait olan Spirou’dan ayrılan Marsupilami için yeni ve karaktere özel bir yayınevi kurulur: Marsu-Productions

O günden itibaren, Yann (Fransa) ve Stephan Colman (Belçika) başta olmak üzere, 6 yazarın senaryolarıyla ve Batem’in (Belçika) çizimleriyle 26 sayı boyunca bu keseli yaratığın maceralarını anlatılır. Daha yakın zamanda, Albert Uderzo’nun Astérix için halefi ilan ettiği ve bunun sayesinde ünlenen Conrad (Fransa) tarafından spin-off serisi yaratıldı.

Spirou albümleri Türkiye’de Tudem tarafından yayımlanırken, Marsupilami 2013’te Yapı Kredi’de tarafından yayımlanacaktır.

Advertisements