ISTANBULLES 2013 : ETKİNLİKLER VE KONFERANSLAR:

Kiki de Montparnasse Catel & Bocquet’in Türkçeye çevrilen ilk albümü olur.ÇARŞAMBA, 29 Mayıs 2013

•          16.30/18.30 : – Akşam üstü programı – genç okurlar için Spirou çizgi film projeksiyonu (Fransızca)

•           19.00:        “Spirou ve Marsupilami” sergi açılışı

 

PERŞEMBE, 30 Mayıs 2013

(Simultane Çeviri)

•         17.00-17.45:  “Kiki de Montparnasse”  yazarları Catel ve José-Louis Bocquet ile buluşma. Türkiye’de BilgeSu Yayıncılık tarafından çevrilen bir çizgi roman

•        18.00 19.00:  “Türk çizgi roman haberciliği ve sorunları” : Yıldırım Örer, Ege Görgün (Yayıncı, yazar), Mehmet Kaan Sevinc (çizer, genel yayın yönetmeni) ve Ümit Kireççi (yazar, genel yayın yönetmeni)

•       19.00/20.00:  Çizgi Roman Okurları Ödülleri (ÇROP) – Ödüller Frankofon yazarlar tarafından verilecektir

CUMARTESI, 1 Haziran 2013

•         14.30/16.45:   Speed Dating. Türk yazarlar ile José-Louis Bocquet

ETKİNLİĞE KATILAN YAZARLARIN BİYOGRAFİLERİ

CATEL

Catel Muller, Strasbourg Dekoratif Sanatlar’dan lisans ve Plastik Sanatlar’dan yüksek lisans mezunu. Kariyerini Hachette, Nathan, Bayard ve Hatier gibi yayınlar için hazırladığı çocuk albümlerini çizerek başlatmıştır. Daha sonra, çizimlerini Gallimard’ın yayınladığı “Les aventures de Marion” (Marion’un maceraları), Plon’un yayınladığı “L’Encyclo des filles“ (Kızların Encyclosu) ve Dupuis’nin yayınladığı “Top Linotte” ile devam eder.

2000 yıllarında, Catel yetişkinlere hitabeden çizgi romanlara başlar. Casterman’da, Véronique Grisseaux ile Lucie karakterini yaratır ve Christian de Metter ile “Le sang des Valentines” (Valentine’lerin kanı) çıkartırlar. 2005 yılında Lucie Uluslararası Angoulême Çizgi Roman Festivali’nde Okur Ödülünü kazanır.

2007 yılında, aynı yayınevinde, José-Louis Bocquet ile hazırladığı grafik roman Kiki de Montparnasse’a imza atar. Bu eser, RTL’in Büyük Çizgi Roman Ödülünü ve Angoulême’de tekrardan Okur Ödülünü kazandırır. 2012’de yeniden Olympe de Gouges’un ortak biyografisini yayınlardan.

Bugünlerde Catel, Grasset’in yayınlayacağı ve Benoîte Groult ile yapılan özel mülakatlardan esinlenerek hazırlanan grafik eser üzerinde çalışmakta.

Kiki de Montparnasse Catel & Bocquet’in Türkçeye çevrilen ilk albümü olur.

Catel&JLBocquet2012

JOSE-LOUIS BOCQUET

José-Louis Bocquet rahatlıkla yazar, çizer ve yayıncı pakurunu başarmıştır. Örneğin Gallimard’ın ünlü “Série Noire” gibi farklı yayınlar dizisinde 15 kadar polisiye romana imza atmıştır. En son romanları Masque yayınlarında “Les lumières de la ville ne s’éteignent  jamais” (Şehirin ışıkları hiç sönmüyor) ve La Table Ronde yayınlarında “Swing mineur” oldu.

José-Louis Bocquet ayrıca, Henri-Georges Clouzot, Henri Alekan ve Georges Lautner gibi sinemacılara, ve Frank Margerin, Yves Chaland, André Franquin ve René Goscinny gibi çizgi romanın efsanelerine adanan, yalnız veya ortaklaşa yazdığı monografilere imza atmıştır.

1980’lerin ilk yıllarında Spirou ve Métal Hurlant gibi dergilerde çizgi roman senaryo yazarlığıyla başlayan Bocquet, Serge Clerc, Arno, Max, Philippe Berthet, Francis Vallès, Steve Cuzor, Stanislas ve tabi ki Catel Muller’in çizdiği 10 kadar albüme imza atmıştır. Catel Muller ile “tarih kaçağı” dizisinin 3. bölümünü hazırlıyorlar: Rokçu Niko.

2008 yılında beri Dupuis Yayınları Genel yayın direktör yardımcısı olan Bocquet, Spirou’nun 75. Yılına adanan eserlerin editörlüğünü yönetmiştir.

Advertisements